Termovizní měření tepelných úniků - nabídka majitelům podstávek
V rámci projektu „Přeshraniční síť pro zachování podstávkových domů“ (č.100015732) , který byl financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj v programu Cíl 3 ČR
nabízíme majitelům podstávkových domů zdarma měření tepelných úniků.
K dispozici máme:
- termovizní kameru Fluke TI 27
- sondu vlhkosti
- dotykové čidlo teploty
- vyhodnocovací software
Po dohodě pracovník Společnosti TUR provede na Vašem podstávkovém domě měření a vyhodnocení teplených ztrát Vašeho domu a naši odborníci Vám podají informace o možnostech snížení těchto ztrát s ohledem na specifika podstávkových domů.
Měření si můžete sjednat na tel. čísle +420 602 581 265 nebo na emailu
info@tur-sluknovsko.cz
Podrobnosti
Podstávkové domy často v sobě kombinují tradiční stavební konstrukční systémy roubení a hrázdění a související podpůrnou konstrukci tzv. podstávky, která je společná venkovským stavbám i v přilehlém německém a polském pohraničí, kde je tomuto architektonickému fenoménu věnována již řadu let velká pozornost. Pro zachování a opravy těchto zajímavých historických staveb a uchování jejich charakteru a půvabu je však nezbytné postupovat specifickým způsobem, který je odlišný od běžných postupů při rekonstrukcích a praxe soudobého stavebnictví, neboť tyto často i dvousetleté dřevostavby jsou náchylné k poruchám způsobeným neodborným přístupem a používáním nevhodných materiálů a technologií. Při opravách tzv. podstávkových domů je důležitá především kvalitní řemeslná práce, a to na prvním místě umění tesařské, které je nezastupitelné při opravách dřevěných stěn, podstávek a krovů, náročných výměnách poškozených dřevěných prvků s použitím tradičních tesařských spojů. Neméně významná je kvalitní práce zednických mistrů, kteří dokáží opravit např. cihelné klenby a znovu kvalitně vyzdít pohledovou kamennou stěnu. Velmi inspirativní je znovu vzkříšené řemeslo práce s hlínou a jílem, potřebné při vyzdívkách hrázděných stěn nepálenými cihlami, při hliněných vymazávkách roubení a obnově hliněných omítek a mazanin, avšak ani práce s čistě vápennou omítkou a oprava podhledu omítaného na rákos nepatří mezi standardní dovednosti současných stavebních firem. Opravit či nově položit břidlicovou či šindelovou střechu včetně tradičních detailů též vyžaduje své a takto bychom mohli pokračovat u repasí historických oken atd.
Současné všeobecné snahy o snižování provozních nákladů na vytápění vznášejí požadavky i na provádění tepelných izolací, avšak použití běžné minerální izolace, pěnových plastů, sádrokartonových obkladů či vyzdívek z pórobetonových tvárnic je z mnoha důvodů na objektech tohoto charakteru značně problematické. Je potěšitelné, že nyní máme již k dispozici v nabídce některých specializovaných výrobců řadu alternativních difúzně otevřených tepelně izolačních materiálů, mezi které patří konopné rohože, ovčí vlna, dřevovláknité izolační desky, hliněné desky, foukaná celulózová izolace, rákosové rohože a další materiály, jejichž aplikace na dřevěné roubené a hrázděné stěny podstávkových domů vykazuje řadu předností a zaslouží si tedy naší zvýšenou pozornost.
Od 1.1.2013 je v České republice platná novela zákona o hospodaření s energií (č. 406/2000 Sb), která je v souladu s evropskou směrnicí o energetické náročnosti budov, legislativně ukotvuje trend ve zvyšování energetických standardů budov a rozšiřuje využití průkazů energetické náročnosti i do oblasti realitního trhu. Vedle novostaveb zahrnuje novela zákona též renovace stávajících domů a stanovuje kritéria pro stavební úpravy budov či měněných prvků s požadavky na jejich energetickou kvalitu. Zároveň však zákon neurčuje rozsah renovace, neboť toto by mohlo odradit vlastníka od jakýchkoliv stavebních úprav, je tedy umožněno zrenovovat například jen střechu či vybrané konstrukce a části domu. V tom případě, když už se vlastník i pro dílčí renovaci rozhodne, měl by ji provést důkladně dle požadovaných kritérií. Tato kritéria však není nutné při renovaci dodržet, pokud energetický audit prokáže technickou či ekonomickou nesplnitelnost těchto požadavků. Také nová povinnost opatřit si průkaz neboli štítek energetické náročnosti se netýká mimo jiné staveb určených pro rodinnou rekreaci (tedy též chaty a chalupy) a budov zapsaných jako nemovité kulturní památky, objektů v památkových rezervacích, památkových zónách a jejich ochranných pásmech, což tedy zahrnuje řadu podstávkových domů.
Více viz oficiální informační webový portál:
www.prukaznadum.cz/renovace
ENERGETICKÁ SANACE A OCHRANA KULTURNĚ HISTORICKÝCH HODNOT:
Při opravách podstávkových domů je třeba mít na paměti následující:
- HISTORICKÝ ORIGINÁL
- VZHLED
- VĚROHODNOST (AUTENTICITA, OPRAVDOVOST)
- HLEDISKO CELKU (SOUBORY, URBANISMUS)
Citát ing. arch. Miloše Solaře z Národního památkového ústavu k energetickým
úsporám ve vztahu k oblasti památkové péče:
„To, co je v oblasti památkové péče možné a vhodné ve prospěch
energetických úspor dělat, nejsou výměny historických oken, ale jejich repase
a úpravy. Není to brutální balení do polystyrenu, ale hledání malých zlepšení,
která pomohou, ale neuškodí. Včetně vnitřních izolací, které se s ohledem na
nabídku nových materiálů a technologií zdají v této souvislosti perspektivní.
Nadějné je uplatnění regulačních systémů. Obecně je prostředkem
energetických úspor údržba. Dobře udržovaná stavba je energeticky
úspornější než zavlhlá budova v havarijním stavu.“
Negativní příklad energetické podstávkového domu, který znehodnocuje jeho
charakterictický vzhled a obložením polystyrenem vážně ohrožuje dřevěnou
konstrukci ze stavebně –technického hlediska.
ENERGETICKY ÚSPORNÁ OPATŘENÍ:
Výrazného zlepšení tepelně technických parametrů historických dřevostaveb,
kterými jsou podstávkové domy, lze dosáhnout v několika oblastech:
- OKNA
- ZATEPLENÍ STŘECHY
- ZATEPLENÍ STROPU
- ZATEPLENÍ PODLAHY
- ZATEPLENÍ VNĚJŠÍCH STĚN
- SOLÁRNĚ-TERMICKÉ KOLEKTORY
- TEPELNÁ ČERPADLA A JINÉ OBNOVITELNÉ ZDROJE TEPLA
- VYTÁPĚNÍ, VZDUCHOTECHNIKA, REKUPERACE
Thermografie – Messung der Wärmeverluste – Angebot für Umgebindehaus Eigentümer
Im Rahmen des „Grenzüberschreitendes Projekt für die Bewahrung der Umgebindehäuser“
Nr. 100015732, welches durch den Europäischen Fond für regionale Entwicklung finanziert wurde im Programm Ziel 3.
Wir bieten den Eigentümern der Umgebindehäuser kostenlose Messung der Wärmeverluste.
Wir disponieren:
- Wärmebildkamera Fluke TI 27
- Feuchtefühler
- Berührungssensor der Temperatur
- Auswertungssoftware
Nach Abmachung realisiert ein Arbeiter der Gesellschaft TUR an Ihren Ungebindehaus die Messung der Wärmeverluste und unsere Fachmänner übergeben Ihnen Infos über Möglichkeiten der Reduzierung dieser Verluste in Bezug auf die Besonderheiten Ihres Umgebindehauses.
Die Messung können Sie bestellen : Tel. Nr. +420 602 581 265 oder
info@tur-sluknovsko.cz